Dożynki 2024. W Kramsku tradycyjnie dziękowano za chleb…
W niedzielę, 1 września mieszkańcy gminy Kramsk tradycyjnie podziękowali rolnikom za chleb z tegorocznych ziaren. Święto Plonów rozpoczęła msza św. w kościele pod wezwaniem św. Stanisława BM, później barwnym korowodem uczestnicy dożynek przeszli do amfiteatru, gdzie przygotowano część obrzędową i artystyczną. Na scenie prezentowali się lokalni twórcy i goście, a do wspólnej zabawy nie musiał długo namawiać znany aktor, showman i świetny wokalista Robert Rozmus.
Korowód dożynkowy poprowadziła Kramska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Przemysława Domagalskiego oraz grupy taneczne mażoretek Lazuria. Za nimi szły dzieci z kwiatami i owocami, siewcy, kosiarze, sierpy i grabie, dalej delegacje sołeckie z chlebami i zdobnymi wieńcami. W korowodzie nie mogło zabraknąć włodarzy, urzędników, przedstawicieli firm, gości, w tym posłów i włodarzy okolicznych gmin, oraz mieszkańców. Zamykały go przystrojone maszyny rolnicze. Jak podkreślał wójt Andrzej Nowak, niezwykle cenna była obecność jego poprzedników, wójtów-seniorów, do amfiteatru przybyli bowiem wszyscy pełniący tę funkcję od czasu transformacji. Nie zabrakło też mieszkańców i gości, którzy bardzo licznie odwiedzili tego dnia Kramsk. – Praca rolników odbywa się pod gołym niebem, rolnicy dokładają starań, żeby wykonać ją jak najrzetelniej, by wydobyć jak najobfitszy plon. Obawiają się tego, by plon nie został zniszczony, bo choćby było najwięcej starań, nauki, techniki, to przymrozek, grad, wicher złamie zboża tak, że nie da się żadną maszyną kłosów z ziemi podnieść. To pokazuje potęgę Boga i ufność człowieka, że w naszej wdzięczności jest ukryta świadomość, że choć nie jest najlepiej, to mogłoby być znacznie gorzej. Bardzo dziękuję za ogromny korowód wdzięczności wyrażony bochnami chleba i wieńcami, bo radość wyrażamy tworząc te dzieła sztuki. Wszystkim rolnikom - Szczęść Boże na następny rok, kiedy znów będziemy czekać owocnych plonów – mówił wójt Andrzej Nowak.
W tym roku zaszczytną funkcję Starostów Dożynek pełnili państwo Edyta i Mateusz Szczepaniakowie. Ich asystentami byli: Beata Ochnicka oraz Damian Wojtczak. Edyta i Mateusz Szczepaniakowie wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 32 h, specjalizujące się głównie w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewu dominuje kukurydza, słoneczniki na ziarno, pszenica, żyto i jęczmień. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy. Asystent Beata Ochnicka wspólnie z mężem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 13 ha ukierunkowane na turystykę wiejską. Gospodarstwo o nazwie TRZY STAWY oferuje wynajem domków nad stawem, które położone są w malowniczym miejscu wśród pół, łąk i lasów, Damian Wojtczak natomiast wspólnie z żoną Anną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 64 ha. Specjalizują się w hodowli bydła, w tym opasowego i krów mamek. Obecnie stado liczy 60 sztuk i jest w pełni zmechanizowane.
Podczas części artystycznej Gminny Ośrodek Kultury mógł pochwalić się swoimi zespołami ćwiczącymi na co dzień w jego murach. Na scenie wystąpiły seniorki z grupy „Sentymentalne Serca”, zespół folklorystyczny „Dzieci Kujaw”, zespół ludowy „Winniczanki” z tradycyjnymi przyśpiewkami dożynkowymi. Później także zaproszeni goście: Koniński Zespół Akordeonowy, kapela Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego, a gwiazdą wieczoru był Robert Rozmus, który porwał publiczność do tańca znanymi melodiami w żywiołowych wykonaniach. Na najmłodszych czekało miasteczko zabawowe, a regionalnymi specjałami karmiły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kramsk, swoje stoiska gastronomiczne wystawiły: Święte, Kramsk, Podgór, Grąblin, Rudzica, Rudzica – Babiniec, Czerwone Korale Borki, Pąchów, Barce, Konstantynów, Wysokie i Wielany.
Nieodzowną częścią Święta Plonów jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie zgłoszone ozdoby oceniała komisja w składzie: Anna Ziemniczak – była dyrektor GOK w Kramsku, Sylwia Kudła – starszy inspektor ds. promocji i współpracy z zagranicą w Starostwie Powiatowym w Koninie i Anna Mizerna – z-ca dyrektora GOK w Kramsku. Po niełatwych obradach panie przyznały pierwsze miejsce za wieniec wykonany przez sołectwo Pąchów, drugie miejsce przypadło sołectwu Rudzica, trzecie równorzędnie: KGW Święciec oraz KGW i sołectwo Kramsk. Wyróżniono ozdoby stworzone przez: sołectwo Kramsk-Pole, KGW Babiniec Rudzica i sołectwo Wola Podłężna. Gratulujemy!
Organizatorami tegorocznych dożynek Gminno-Parafialnych byli: Samorząd Gminy Kramsk, Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kramsku, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku oraz sołectwa: Barce, Konstantynów, Kramsk, Rudzica, Wielany i Wysokie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!