Ponad stu młodych zdolnych z gminy Kramsk otrzymało stypendia
112 stypendiów na łączną kwotę prawie 45 tys. zł otrzymali młodzi ludzie, mieszkańcy gminy Kramsk. To już drugi rok, kiedy samorząd nagradza uczniów za wyniki w nauce, za najlepiej zdane egzaminy oraz za osiągnięcia artystyczne, sportowe i naukowe. Podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek, 19 października wójt Andrzej Nowak nagrodził też dyrektorów gminnych placówek oświatowych, przyjął także ślubowanie od nauczycieli, którzy uzyskali awans na stopień nauczyciela mianowanego.
Jak podkreśla wójt Andrzej Nowak, Dzień Edukacji Narodowej jest mocno obecny w naszej kulturze. – Myślimy o ogromnym zbiorowym wysiłku. To święto nie tylko uczniów zasiadających w szkolnych ławach, nie tylko nauczycieli, dyrektorów szkół, którzy przewodzą całemu procesowi dydaktycznemu, to święto organów stanowiących i wykonawczych gmin, ale również święto rodziców, dla których sprawa edukacji dzieci jest niezwykle ważna – mówił podczas uroczystości gminnej. Tradycją podczas święta z okazji Dnia Edukacji Narodowej staje się wręczenie stypendiów dla najzdolniejszych uczniów za najwyższą średnią ocen, stuprocentowy wynik egzaminu ósmoklasisty oraz osiągnięcia artystyczne, sportowe i naukowe. Przypomnijmy, że 15 listopada 2021 Rada Gminy uchwaliła Program Stypendialny, dzięki któremu co roku nagradzani są najzdolniejsi młodzi mieszkańcy gminy. Za rok szkolny 2022/2023 przyznano 112 nagród, na co przeznaczono 44 tys. 900 zł. Były to: 93 stypendia za osiągnięte wyniki w nauce, 7 za zdobycie 100 % z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki lub języka angielskiego, 4 za najwyższy wynik w szkole z egzaminu ósmoklasisty i 8 za osiągniecia artystyczne, sportowe i naukowe. Najlepsza uczennica z SP Kramsk Anna Nadlewska, która z trzech części egzaminu uzyskała wynik 97,33 proc., dostała także stypendium za 100 % z języka polskiego oraz stypendium za wyniki w nauce.
– Wszyscy, którzy pracują w edukacji, a zwłaszcza nauczyciele, próbują doprowadzić dziecko do pewnego momentu, w którym jest ono gotowe otworzyć się na inspirujące bogactwo przekazywanych treści. To właśnie nauczyciele, poprzez współpracę z poradniami, z rodzicami, z zespołem koleżeńskim, próbują stworzyć klimat pozytywnych emocji otwierających na świat bogactwa, jakie daje edukacja. Tym zasadniczym krokiem jest krok woli, który zależy od wewnętrznej determinacji Was – drogie dziewczęta i drodzy chłopcy – uczniowie. Lekcja może być najbardziej interesująca, ale jeśli w Was samych nie będzie woli otwarcia się na jej bogactwo, to edukacja zostanie procesem zamkniętym. Myślę, że młodzi nie mieli nigdy tak trudno, poza wyjątkami kataklizmów. Pokus zewnętrznych w postaci smartfonów, internetu, wszystkiego co nas odrywa od realizacji własnych celów, jest tak dużo, że wyzwolenie się z tego wymaga ogromnego wysiłku woli! Gratuluję, że odnosicie to zwycięstwo nad sobą każdego dnia – mówił Andrzej Nowak.
Podczas uroczystość wręczono też nagrody dyrektorom gminnych szkół i przedszkola, a szefów jednostek oświatowych nie podlegających samorządowi uhonorowano kwiatami. Była to też okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli, wójt przyjął także ślubowanie od nauczycieli, którzy uzyskali awans na stopień nauczyciela mianowanego.
Program wydarzenia w tym roku wzięła na barki społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej, udostępniając scenę także młodym artystom z innych placówek. Prowadziły go Ania Wiśniewska i Weronika Wróbel.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!